Dnešní svět je založený na sociálních sítích. To, co na nich není, jako by ani neexistovalo. Tento jen může nepříjemně zasahovat do našich osobních životů, pokud mu to dovolíme. Jak různí psychologové a sociologové popisují, zažíváme dnes zvláštní rozpolcení svého života. Právě to, že existují dva naprosto odlišné světy, nám odvádí pozornost od opravdového reálného života. Vše, co se děje okolo nás posuzujeme, jestli by to náhodou nebyl dobrý kontent do videa nebo dobrá fotka na Instagram, kterou by nám lajknulo mnoho lidí. Dopady takového přemýšlení pak můžeme pozorovat všude okolo sebe, a hlavně v sobě.
Naše psychické zdraví tím výrazně trpí. Necháváme hodnotit věci okolo nás ostatními lidmi, kteří na ně zákonitě nemohou mít stejný náhled jako my. Navíc, mnohdy spíše, než bychom kontent tvořili jsme jeho konzumenty. Ale ani to není zdravé. Jak se mnohdy zdůrazňuje, to, co vidíte na sociálních sítích nemusí být v reálu vůbec pravda. Nebo to pravda být může, ale bude vykreslena pouze v určitém světle, bez všech těch ostatních okolností, které by ji třeba trochu hyzdily. Takto máme tendenci se srovnávat s určitými představami, které jsme si skrze obrazovku vytvořily.
K ničemu dobrému to nikdy nepovede. Navíc, sociální sítě jsou plné informací, informací jakéhokoliv druhu. Již tak se náš mozek musí přes den vyrovnat s takovou náloží informací a vjemů, že by to nezvládl ani nejvýkonnější počítač, my mu ještě navíc nakládáme mnohem víc. Existuje jeden malý, ale velmi hezký experiment. Dokážete si vzpomenout, co přesně jste na obrazovce telefonu nebo počítače během minulého dne viděli? Zkrátka bylo Vaše sledování sociálních sítí vědomé? Pokud si obsah toho, co jste sledovali nepamatujete, je na čase zamyslet se nad tím, kolik času nad telefonem strávíte a jestli Vám toto sledování neubližuje.