Byli jste se někdy podívat v bytě či v domě, kde je instalováno podlahové vytápění? Pokud ne, pak vám doporučujeme se s někým takovým, kdo toto zařízení má, domluvit, a vyzkoušet si jeho přednosti. Jaké výhody má podlahové topení, o tom už jste možná něco zaslechli v teoretické podobě, ale dokud se po vytápěné podlaze neprojdete, nevíte, o co jste přišli.
Jestliže navštívíte někoho, kdo si vybudoval podlahové topení sám, vlastními silami, a pokládal na podlahu systémové desky s topným potrubím, které si nechal zapojit do skříně rozdělovače podlahového topení, a projdete se naboso po vyhřátém povrchu, zjistíte, že se voda v potrubí nevyhřívá na sedmdesát stupňů Celsia, jako v radiátorovém okruhu, ale pouze na teplotu přijatelnou pro chůzi. Toto je naprostý záměr a teplota vody v topném okruhu nepřesahuje hodnotu 38 stupňů Celsia. Ve finále se pak teplota podlahy, která vyhřívá místnost, pohybuje kolem 28 stupňů Celsia, a v koupelnách na 33 stupních Celsia, vyšší teplota není přípustná ze zdravotních důvodů, ovšem i tak je bosonohá chůze po takto vyhřátém povrchu velmi příjemná a zároveň léčivá.
Čím je léčivá?
Pokud jste se někdy zúčastnili reflexní terapie neboli reflexní masáže chodidel, ta se provádí teplou lidskou dlaní o teplotě 36 stupňů Celsia, případně je možné využít i teplejší masážní olej. Teplo v kombinaci s jemnými doteky i větší přítlačnou silou vyvolává na reflexních bodech proudění energie, která zasahuje vnitřní orgány. Chodidla jsou s nimi propojená skrze energetické brány – meridiány, a proto je také reflexologie nejúčinnější masáží na světě. Chůzí po vyhřáté podlaze reflexní terapii zčásti nahradíte či zastoupíte a můžete ji hlavně provozovat v zimním období třeba denně. A pokud k tomu přidáte bosonohou chůzi v přírodě od jara do podzimu, budete podstupovat léčebnou terapii po celý rok.