Pokud posloucháme hudbu, mnohdy nás překvapí a často i udiví nejrůznější zvukové efekty v některých písních. Často se pak divíme, jak byl tento zvuk vůbec vyprodukován, zvláště během živého vystoupení. To platí především u amatérských kapel, které často najdeme na vesnických plesech a bálech, kdy se často skládají pouze z kytaristy, klávesisty a zpěváka či zpěvačky.
Odpovědí je, že jsou vytvářeny různými přídavnými zařízeními, připojenými k počítači. A jedním z nich je i chorus pedal https://feedbackpedals.com/product-category/waves-efekty/chorus-phaser-flanger/. Ten je využíván https://www.czso.cz/csu/czso/vyuzivani_informacnich_technologii poměrně často, neboť právě on nabízí celou škálu často využívaných zvuků.
Může se jednat například o takzvaný „stroboskop“, kdy je zvuk přerušovaný. S tím se nejčastěji setkáme na diskotékách, a je součástí mnoha moderních písní. Pro běžného zpěváka je však těžké toto reprodukovat, není proto divu, že se muzikanti v tomto často spoléhají právě na počítač.
Také zde máme rotační funkci, kdy se zdá, jako by hudba postupně obcházela celou místnost. Toto samozřejmě kromě pedálu samotného vyžaduje i speciální zapojení reproduktorů, aby mohlo být tohoto efektu dosaženo. Nevyužívá se však až tak často.
Mnohem častěji narazíme na zvukové vibrace, kdy hudba osciluje mezi dvěma různými tóny. Objevuje se především v písních, které mají například delší část v jedné tónině, ať už zpívané či jen hrané na hudební nástroj. Tímto se ozvláštní a již nezní tak jednotvárně.
Tento přístroj toho nabízí samozřejmě mnohem více, avšak toto jsou ty nejčastěji používané funkce. Rozhodně tedy lze pochopit jeho oblibu, zvláště tam, kde muzikanti nejsou na skutečně profesionální úrovni – a je potřeba říci, že těch je na celém světě skutečně málo, a v naší zemi bychom je spočítali na prstech jedné ruky.
Proto bychom jim neměli používání těchto pomůcek zazlívat. Díky nim nám totiž mohou podat mnohem lepší výkon, než jakého by jinak byli schopni. My si tak celou akci lépe užijeme, a rozhodně z ní budeme mít lepší zážitek. A to je podstatně důležitější, než to, zda muzika není nějak počítačově upravená.