O tom, že pro jsou pro děti hry důležité, není pochyb. Ovšem aby jim něco daly, musí také odpovídat jejich věku a schopnostem. To však není něco, o čem většina rodičů přemýšlí, nýbrž to dělají instinktivně. Bohužel to také znamená, že v tom děláme i chyby. Často svého potomka buď podceňujeme, nebo přeceňujeme, a to je k jeho škodě. Je tedy dobré se podívat, čím bychom se měli při výběru vhodné hry řídit. Tak totiž svému dítěti nejvíce prospějeme.
V první řadě se můžeme řídit doporučeními, která najdeme na krabicích s hrami, když je koupíme v obchodě. Na nich je vždy napsáno, pro jakou věkovou kategorii jsou určeny, ačkoliv bychom to měli brát poněkud s rezervou. Každé dítě se vyvíjí jiným tempem, některá jsou v daném věku vyspělejší, jiným zase déle trvá, než určité věci pochopí, a to je nutné respektovat. Přesto se však jedná o poměrně dobrý ukazatel pro valnou většinu rodičů.
To samozřejmě není vše. Dále si můžeme přečíst některé z knih a článků o vývoji dítěte – na internetu jich najdeme mnoho. Tam se dozvíme, co je jeho mozek v daném věku schopen pochopit, a co je ještě nad jeho možnosti. Tomu pak přizpůsobíme pravidla hry. Další věcí, kterou je nutné vzít v úvahu, je nižší schopnost dětí soustředit se delší dobu na jednu věc. Nelze tedy čekat, že se vámi budou celé odpoledne hrát se stejným nadšením třeba Dostihy a sázky či Soudruhu, nezlob se!, které trvají i několik hodin. Vhodnější jsou kratší a jednodušší hry, zvláště pro nižší věkovou kategorii.
Základem by však vždy mělo být, aby se všichni účastníci bavili. Jen tak totiž hra splní svou základní funkci, totiž učit nás novým věcem a dovednostem zábavnou formou, což je pro děti ten nejlepší způsob učení. Je tedy potřeba dávat na tyto věci mnohem větší důraz, než by se nám mohlo na první pohled zdát. Ovšem ve výsledku se to rozhodně vyplatí.