Chystáte se na dovolenou a rádi byste tentokrát celý týden projezdili na kole? Pak by se vám mohl hodit následující postup. Jestliže totiž zvolíte nevhodný profil terénu, mohou se vaše dny proměnit v noční můru, a to byste jistě nechtěli.
Jízdní profil z YouTube – pamatujete se na film „Svatební cesta do Jiljí“ s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou? Je to moc hezká komedie a v jedné z pasáží se tam Josef Abrhám zmíní o své partnerce, že se nevyzná v mapách, a že „vrstevnice považuje za označování železnic“. Jestliže nejste také příliš „kovaní“ v mapách, sledujte raději videa z YouTube, která vám o terénním profilu a převýšení napoví mnohem víc. Video snímané přímo z bicyklu je v tomto směru velmi cenné, protože si snadno vytvoříte představu o tom, jaké to bude, až se tudy budete pohybovat právě vy.
Celkový pohled na horská převýšení z dronu – milovníci horské cykloturistiky mohou tvrdě narazit na neschůdné terény, a právě zde se hodí video snímané z dronu, protože vám zobrazí například horské průsmyky, údolí, cesty vedené po vrstevnici a další místa, kudy lze bez problémů sjet, a tím pádem se vyhnout problematickému terénu.
Videa si raději ukládejte
Také raději sázíte na jistotu a je pro vás lepší pomyslný „vrabec v hrsti“, nežli „hrdlička na střešním hřebeni?“ Pak si toho „vrabce“ raději ihned stáhněte downloaderem online, abyste měli jistotu, že o něj nepřijdete. Ono se totiž může stát, že jeho majitel zítra ráno video smaže. Jako jeho vlastník to může provést bez varování. Až budete mít video stažené a uložené, vyhledávejte a ukládejte další, až se třeba dopracujete k té pomyslné „hrdličce“, kterou pak v rámci prezentace předvedete ostatním, s nimiž se chystáte naplánovat dovolenou. Stažená videa si můžete brát s sebou a podle nich se pak pohybovat v terénu i tam, kde jste offline, a kde máte k dispozici jen mobilní (chytrý) telefon.