Kdybyste položili zvídavou otázku lidem, co upřednostňují jiné podlahové krytiny před koberci, možná vám odpoví, že nesnáší ten věčný nepořádek na podlaze. Mít totiž koberec v takovém stavu, který se podobá prvnímu dni, co jste jej položili na podlahu, není vůbec jednoduché. Každý soudný člověk, co měl někdy koberec pod sebou, dobře ví, že s obyčejným vysavačem na jeho údržbu rozhodně nevystačíte. Část prachu a dalších nečistot se mezi vlákna časem zašlape a vytvoří tu a tam souvislé či přerušované pásy šedavé hmoty, která barvu koberce změní do nevábných odstínů.
Dalším velkým problémem jsou skvrny. Velice nepraktické je mít koberce v kuchyni, a pokud ano, tak takové, co je lze strčit do pračky a vyprat. Jenže koberec v obýváku na tom nebude o moc lépe, protože tam si občas vezmete nějaké občerstvení, které bývá běžnou součástí nejen všedních dnů, ale i těch svátečních, kdy vítáme v domácnosti své hosty. A ruku na srdce, takový rozlitý kečup z vyklopeného talíře plného špaget vám na světlém vlněném koberci určitě radost neudělá.
Ovšem co je opravdu mnohdy nesnesitelné, je zápach. Koberce jsou perfektní pohlcovače pachů zejména těch kuchyňských, odkud se do ovzduší šíří v průběhu smažení, pečení a vaření pokrmů mastnota, a ta smíchaná s prachem vytvoří na koberci tuhou hmotu, která postupně oxiduje – žlukne, a samozřejmě páchne. Velmi častým zdrojem zápachu, hlavně tam, kde se chodí naboso nebo v ponožkách či silonkách, je typický chodidlový odér. Stačí pak sklonit hlavu k podlaze a budete mít pocit, že očicháváte týden nošené ponožky.
Zabere jen profesionální čištění
Co naplat, jestliže nechcete vaši návštěvu pozvat do místnosti s flekatým, zašedlým a zapáchajícím kobercem, měli byste alespoň občas povolat na čištění koberců v Praze 6 profesionály. Kupříkladu systém Rotovac, který se těší dobrým referencím, a patří v tomto směru ke světové špičce.