Solární plachty bazén chrání před průnikem nečistot na vodní hladinu, a to je zřejmě jediný důvod, proč si je pořídit. S touto úvahou se můžeme poměrně často setkat u toho, kdo nezná plně jejich funkci, a neumí si představit, že by se tyto výrobky daly využít i z jiného důvodu. Jestliže se někdo domnívá, že plachta na hladině je spíše zbytečná, a že si stejně filtrace poradí s nečistotami, které tam spadnou, a navíc je bazén umístěn někde v horách, kde je čistý vzduch a minimální prašnost, stěží jej přesvědčíte o tom, že je ve hře ještě jeden zásadní jev. Docela obyčejný koloběh vody v přírodě, o kterém jsme se učili ve školách už jako malé děti.
Koloběh vody v přírodě začíná odpařovacím cyklem, kdy voda stoupá nad zemský povrch ve formě vodní páry, a ta se pak z nasycených mraků navrací zpět v podobě dešťových či sněhových srážek. Odpařování vody se týká veškerých vodních ploch, tedy rybníků, jezer, řek a říček, a také bazénů. Každý den se z bazénu o průměru čtyři metry vypaří do ovzduší přibližně něco málo přes šedesát litrů vody, a to není zrovna málo. Jestliže takto ponecháte vodní hladinu bez krycí plachty po dobu půl roku, bude to zhruba jedenáct tisíc litrů vody, tedy jedenáct kubíků. V přepočtu na peníze (vodné + stočné) to činí přibližně 1 200 Kč. A toto jsou peníze, které doslova vyhodíte do vzduchu.
Budete-li solární plachtu používat pět let, po odečtení její pořizovací ceny vám zbude docela slušná suma, za kterou můžete dětem koupit třeba novou lyžařskou bundu a kalhoty, anebo pro sebe nové boty, mikinu a svetr. Budete-li se solární plachtou nakládat opatrně, vydrží vám i déle, než pět let, a pak bude úspora pochopitelně ještě vyšší. Tímto jsme vám jen chtěli naznačit, že lze poměrně snadno snížit vypařování vody z bazénu takřka na nulu, a že k tomu nepotřebujete žádné složité technické vymoženosti.