Rozhodli jste se postavit svým ratolestem dřevěný altánek pro hraní a další trávení volného času, který budete moci využívat i vy? Altány jsou již stovky let velmi oblíbené stavby a můžete se o tom přesvědčit například v některých zámeckých areálech anebo v lázeňských parcích. Kupříkladu v prostorné zámecké zahradě v Českém Krumlově objevíte nejen rybník, fontánu a otáčivé divadelní hlediště, ale i zmíněný dřevěný altánek. Ke stavbě altánu bude nutné zhotovit v první řadě základovou desku, případně s přípojkou elektřiny, chcete-li tu mít i umělé osvětlení či elektrickou zásuvku, a tímto úkolem se vyplatí pověřit specializovanou firmu. Další práce byste již mohli zvládnout sami.
Výstavba základní konstrukce – Nejprve se ukotví do betonové desky nosné trámy, které se zajistí dřevěným bedněním proti pohybu a na trámy se pak pokládá stropní a střešní konstrukce. Střecha mívá obvykle nízký sklon pod velmi ostrým úhlem a dle půdorysu stavby může být koncipována jako sedlová, valbová, anebo ve tvaru mnohoúhelníku.
Krovy a střecha – Trámy krovů a střešní latě či prkna se spojují speciálními tesařskými vruty do dřeva, obvykle z nerezové oceli, aby se stavba již po několika letech nerozpadla kvůli korozi spojovacího materiálu. Co se týče střešní krytiny, velmi oblíbeným řešením a zároveň cenově dostupným a lehkým, co se týče hmotnosti, je kanadský šindel. Na trhu existuje mnoho barevných variant šindele a kromě odstínů červené se na střechu může hodit i zelená.
Kolaudace stavby – výstavbu altánu zvládne šikovný kutil (kromě základové desky) během dvou týdnů a po zaschnutí penetrace a lazury dřeva se již prostor může osadit zahradním nábytkem a vhodnými ozdobnými rostlinami. Až budete slavnostně uvádět altán do provozu, můžete tu uspořádat malou oslavu spojenou s občerstvením, kterou uvítají nejen vaše děti, ale možná i vaši blízcí přátelé a příbuzní.